Jak funguje AOMU?

AOMU využívá aromaterapii, staletími prověřenou metodu používající esenciální oleje. Účinky aromaterapie začíná potvrzovat i narůstající počet vědeckých studií. Neléčí nemoci, ale používá se jako doplňková terapie při široké škále drobných či větších obtíží. Pomáhá při relaxaci a zmírnění stresu, zlepšuje náladu i celkovou psychickou vyrovnanost a posiluje imunitní, dýchací a oběhový systém.

Jak fungují esenciální oleje?

Při nádechu vyšlou molekuly vůně část nervových impulsů přímo do amygdaly, emočního centra mozku. Pak dojde k uvolnění neuropřenašečů – např. dopaminu, serotinu nebo endorfinu, které ovlivňují jak se cítíme, usínáme a kolik máme energie. Na rozdíl od kávy nebo energetických nápojů se esenciální oleje nedostávají do organismu přes zažívací ústrojí a mozek ovlivňují zdravějším způsobem.

Výzkum na kterém frčí AOMU

Jak funguje tyčinka Energy?

Inhalační tyčinka Aomu ENERGY obsahuje esenciální oleje z citronové trávy, citronu, grapefruitu, litsei, máty peprné, neroli, sladkého pomeranče a rozmarýnu. V této sekci si probereme jednotlivé složky, jejich účinnost a podpůrné studie.

Citronová tráva:

(Cymbopogon citratus), rostlina z čeledi lipnicovitých (Poaceae), je dlouhodobě používána v Thajsku jak k vaření, tak k léčebným účelům. Tato rostlina má prospěšné vlastnosti jako jsou protizánětlivé, protiplísňové, antinociceptivní a antioxidantní účinky. [1]

Mezi hlavní efekty esenciálního oleje z citronové trávy patří stimulace parasympatické a sympatické nervové aktivity, pomocí pocitu svěžesti zvyšuje klid a bdělost, výrazně snižuje krevní tlak, srdeční frekvenci a respirační frekvenci po inhalaci a zlepšuje soustředěnost.

Výzkumníci z The journal of alternative and complementary medicine (2015) hodnotili potenciální anxiolytický účinek vůně citronové trávy (Cymbopogon citratus) u zdravých dobrovolníků (30 mužů) vystavených anxiogenní situaci. Osoby vystavené testované vůni (tři a šest kapek), na rozdíl od kontrolních skupin, projevily okamžitě po podání léčby snížení stavové úzkosti a subjektivního napětí. Navíc, i když projevily úzkostnou reakci na výzkumníky zadaný úkol, úplně se z ní vzpamatovaly do pěti minut, narozdíl od kontrolních skupin. Tato práce ukazuje, že velmi krátkodobá expozice této vůni má některé subjektivně vnímané anxiolytické účinky. [2] Jiná studie z University Phayao (2018) přišla se srovnatelným výsledkem u výzkumu, kdy sledovanou populací byly mladé ženy. [3]

Rozmarýn:

Hlavními efekty esenciálního oleje z rozmarýnu jsou zlepšování paměťových vjemů, snižování pocitu ospalosti a uklidnění. Vybízí k pocitu svěžesti, zvyšuje krevní tlak, srdeční frekvenci a respirační frekvenci.

Studie, jejíž zodpovědným autorem je Vysoká škola ošetřovatelství a porodní asistence, Lékařská univerzita v Birjandu, Birjand, Írán, byla provedena za účelem zkoumání účinku inhalace aroma esenciálního oleje z rozmarýnu na stres a úzkost u zdravotnického personálu pracujícího v nouzových situacích. Jednu hodinu po inhalaci esenciálního oleje z rozmarýnu statistická analýza ukázala, že průměr skóre stresu ve skupině s intervencí byl významně snížen ve srovnání s kontrolní skupinou. Pokud jde o úzkost, jednu hodinu po inhalaci bylo průměrné skóre ve skupině s intervencí významně sníženo ve srovnání s kontrolní skupinou. Závěrem studie je, že aromaterapie esenciálním olejem z rozmarýnu může mít pozitivní účinky na snížení stresu a úzkosti (u personálu přednemocniční záchranné služby). [4]

Další studií se zabýval Egyptský časopis základních a aplikovaných věd, který si dal za cíl výzkum účinků esenciálního oleje z rozmarýnu na krátkodobou obrazovou a číselnou paměť člověka. Popisuje také pomoc esenciálního oleje z rozmarýnu na soustředěnost člověka, která přispívá k podpoře energie organismu. Studie se zúčastnilo 53 studentů středních škol (24 chlapců a 29 dívek) ve věku 13–15 let, kteří žili v ukrajinském metropoli. Účastníci byli rozděleni do kontrolní skupiny a skupiny "Rozmarýn", jež byla v prostředí do kterého byl rozprašován esenciální olej z rozmarýnu. Byly zjištěny statisticky významné rozdíly v produktivitě krátkodobé paměti účastníků těchto dvou skupin, přičemž rozdíly mezi pohlavími v jednotlivých skupinách nebyly přítomny. Esenciální olej z rozmarýnu významně zvýšil obrazovou paměť ve srovnání s kontrolní skupinou. Inhalace esenciálního oleje z rozmarýnu také zvýšila zapamatování si čísel.[5]

Litsea cubeba:

Mezi hlavní benefity tohoto esenciálního oleje z Vavřínu kubébového patří snížení stresu prostřednictvím snížení hladin kortizolu a podpora pro vybalancovanou náladu. Esenciální olej je získáván destilací listů, větviček a plodů asijského subtropického stromu, který pochází z Jávy, Bornea a Sumatry.

Sdružení, jež se zabývá alternativní medicínou založenou na důkazech provedla studii (2020), jež zahrnovala patnáct zdravých dobrovolníků, kteří byli informováni o průběhu výzkumu. Výsledkem tohoto šetření je výzkumná zpráva, která říká, že inhalace Litsei významně zlepšila celkovou náladovou poruchu a snížila zmatek u zdravých subjektů. Inhalace Litsei významně snížila hladinu slinného kortizolu, což přispívá ke zdravějšímu organismu a dodává a stabilizuje energii po celý den. [6]

Neroli:

Esenciální olej Neroli je získáván pomocí extrakce z květů pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium), jedná se o citrusovník s nepoživatelnými plody kvůli jejich tvrdosti a kyselosti. Z jedné tuny květů se získá přibližně litr éterického oleje, což odráží i jeho exkluzivitu.

Esenciální olej z neroli je známý svými povzbudivými a osvěžujícími vlastnostmi, které mohou přispět k zvýšení energie u člověka několika způsoby: Inhalace vůně neroli může stimulovat čichové receptory a přenášet signály do mozku, což vede k aktivaci částí mozku spojených s energií a bdělostí. Dále slouží jako emoční podpora, kdy pozitivní emoční stav může přispět k pocitu vitality a zvýšené energie. Neroli má také antidepresivní a antistresové účinky, které mohou pomoci překonat pocit únavy a apatie, což vede k větší vitalitě a energii.

Pomeranč:

Esenciální olej z pomeranče sladkého je známý svými povzbuzujícími a osvěžujícími vlastnostmi, které mohou přispět k zvýšení energie u člověka. Jeho svěží vůně je spojována s pozitivními emocemi a povzbuzením, což může přispět k lepší náladě a vyšší vitalitě. Tento olej má také antistresové účinky a může pomoci snížit únavu spojenou se stresem. Díky svým vlastnostem může být esenciální olej z pomeranče sladkého skvělým doplňkem pro ty, kteří hledají přírodní způsoby, jak získat více energie a vitality.

Studie provedena výzkumným týmem z The Journal of Alternative and Complementary Medicine (2012) měla za cíl vyhodnotit potenciální anxiolytický účinek aroma sladkého pomeranče (Citrus sinensis) u zdravých dobrovolníků, jednalo se o čtyřicet mužů. Ihned po inhalaci byl každý dobrovolník vystaven modelu úzkosti, video-monitorované verzi Stroopova barevného slovního testu (SCWT).

Na rozdíl od kontrolních skupin, jednotlivci vystaveni inhalaci oleje z pomeranče nevykazovali významné změny ve stavové úzkosti, subjektivní úzkosti a úrovni klidu po celou dobu modelu úzkosti způsobené videem, což naznačuje anxiolytickou aktivitu esenciálního oleje sladkého pomeranče. [7]

Zdroje: 

1. Sriraksa, N., Kaewwongse, M., Phachonpai, W., & Hawiset, T. (2018). Effects of lemongrass (Cymbopogon citratus) essential oil inhalation on cognitive performance and mood in healthy women. Thai Pharmaceutical and Health Science Journal-วารสาร ไทย เภสัชศาสตร์ และ วิทยาการ สุขภาพ, 13(2), 80-88.

2. Goes, T. C., Ursulino, F. R. C., Almeida-Souza, T. H., Alves, P. B., & Teixeira-Silva, F. (2015). Effect of lemongrass aroma on experimental anxiety in humans. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 21(12), 766-773.

3. Sriraksa, N., Kaewwongse, M., Phachonpai, W., & Hawiset, T. (2018). Effects of lemongrass (Cymbopogon citratus) essential oil inhalation on cognitive performance and mood in healthy women. Thai Pharmaceutical and Health Science Journal-วารสาร ไทย เภสัชศาสตร์ และ วิทยาการ สุขภาพ, 13(2), 80-88.

4. Rahimi, H., Nakhaei, M., Mehrpooya, N., Hatami, S. M., & Vagharseyyedin, S. A. (2019). The effect of inhaling the aroma of rosemary essential oil on the pre-hospital emergency personnel stress and anxiety: A quasi-experimental study. Modern Care Journal, 16(3).

5. Filiptsova, O. V., Gazzavi-Rogozina, L. V., Timoshyna, I. A., Naboka, O. I., Dyomina, Y. V., & Ochkur, A. V. (2017). The essential oil of rosemary and its effect on the human image and numerical short-term memory. Egyptian Journal of Basic and Applied Sciences, 4(2), 107-111.

6.  Chaiyasut, C., Sivamaruthi, B. S., Wongwan, J., Thiwan, K., Rungseevijitprapa, W., Klunklin, A., & Kunaviktikul, W. (2020). Effects of Litsea cubeba (Lour.) Persoon essential oil aromatherapy on mood states and salivary cortisol levels in healthy volunteers. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2020.

7. Goes, T. C., Antunes, F. D., Alves, P. B., & Teixeira-Silva, F. (2012). Effect of sweet orange aroma on experimental anxiety in humans. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 18(8), 798-804.

Jak funguje tyčinka Happy?

Inhalační tyčinka Aomu HAPPY vám pomůže najít chvilku pro sebe a uklidnit rozjitřenou mysl ve chvílích nepohody, nervozity, strachu nebo stresu. Obsahuje hned několik esenciálních olejů s vysokou účinností: bergamot, pomeranč sladký, geránium, lípa, jasmín, Neroli, benzoe, ambrovník styrax.

Studie provedena výzkumným týmem z The Journal of Alternative and Complementary Medicine (2011) zkoumala efekt aromaterapie na lidech s úzkostmi. Výsledky byly založeny na 16 randomizovaných kontrolovaných studiích zkoumajících anxiolytické účinky aromaterapie u lidí trpících symptomy úzkosti. Většina studií naznačovala pozitivní účinky na potlačení úzkosti. [1]

Odborníci ze stejného deníku provedli podobný výzkum (2009) s pacienty, kteří se léčí s depresí. Výsledky byly založeny na šesti studiích zkoumajících účinky aromaterapie na depresivní symptomy u pacientů s depresí a rakovinou. Některé studie prokázaly pozitivní účinky této intervence mezi těmito třemi skupinami pacientů. Výzkumníci, jež prováděli tuto studii doporučují, aby aromaterapie mohla být nadále používána jako doplňková a alternativní terapie pro pacienty s depresí a sekundárními depresivními symptomy vznikajícími z různých typů chronických zdravotních stavů.[2]

Neroli:

V kvaziexperimentální studii (Vysoká škola ošetřovatelství, Ewha Womans University, Soul, Korea, 2017) byl zkoumán účinek esenciálního oleje z neroli na padesáti vysokorizikových hospitalizovaných těhotných ženách. Polovina z nich patřila do experimentální skupiny, zatímco druhých 25 bylo přiřazeno do kontrolní skupiny. Účastnice inhalovali esenciální olej z neroli po dobu 2 minut, 3krát denně po dobu zhruba jednoho týdne. Mezi experimentální skupinou a kontrolní skupinou byl statisticky významný rozdíl v hodnotách stresu. Tyto zjištění naznačují, že aromaterapie pomocí inhalace (konkrétně neroli) je účinná jako ošetřovatelský zásah pro uvolnění stresu u vysokorizikových hospitalizovaných těhotných žen.[3]

Další informace k esenciálnímu oleji neroli můžete najít v sekci tyčinky energy.

Geranium:

Esenciální olej z gerania je získáván destilací z nadzemní části rostliny Pelargonium graveolens egyptského původu. Mimo své léčivé účinky je také velice oblíbený svou příjemnou květinovou vůní, která vás při inhalaci nadchne.

Mezinárodní deník o aromaterapii zaštiťoval studii (1995), při které byly zjišťovány účinky inhalace esenciálního oleje z gerania na stres a úzkosti. Pro ověření těchto tvrzení byly tři skupiny po dvanácti studentech vybaveny standardním psychologickým nástrojem pro měření úzkosti, Spielbergerovým dotazníkem stavové úzkosti (STAI), a následně proběhla inhalace. Po inhalaci vyplnili dobrovolníci dotazník STAI znovu ihned a poté ještě jednou za hodinu. Po inhalaci oleje gerania došlo ke statisticky významnému snížení jak stavové, tak dispoziční úzkosti po celou dobu experimentu.[4]

Klinická studie zaštiťovaná časopisem Explore (2022) porovnávala úrovně úzkosti po aromaterapii geraniem a po terapii hudbou. Skupiny s inhalací aromaterapie gerania a hudební terapie měly po zásahu významně nižší průměrné úrovně úzkosti ve srovnání s kontrolní skupinou. Navíc hodnota snížení průměrné úrovně úzkosti byla větší ve skupině s aromaterapií ve srovnání s hudební terapií. Hudební terapie a aromaterapie jsou doporučovány jako dostupné a bezpečné komplementární metody léčby.[5]

Bergamot:

Esenciální olej z bergamotu má velké množství léčivých účinků a skvěle ladí s ostatními aromaty do tyčinky HAPPY díky tomu, že inhalace esenciálního oleje z bergamotu je účinná při zmírnění bolesti, srdečního tepu a dýchací frekvence. Jedná se o skvělý olej pro nervové napětí, podrážděnost a deprese, pomáhá při nespavosti a nervových žaludečních potížích, snižuje úzkost, syndrom podrážděného tračníku a premenstruační bolesti a napětí.

Časopis o výzkumu v ošetřovatelství provedl studii (2022), jež byla navržena k prozkoumání účinků aromaterapie s esenciálním olejem z bergamotu na depresivní náladu a kvalitu spánku u žen po porodu. Účastnice byly všechny ženy v centru péče o ženy po porodu ve východním Tchaj-wanu a byly náhodně rozděleny do experimentální nebo kontrolní skupiny. V experimentální skupině byla použita inhalace aromatu z esenciálního oleje z bergamotu a v kontrolní skupině byla použita čistá vodní aroma. Experimentální a kontrolní intervence byly prováděny, po porodu odpoledne po dobu 15 minut každý den. Před intervencí s aromatem byly provedeny předtesty pomocí Edinburské stupnice poporodní deprese a Stupnice kvality spánku po porodu. První a druhé následné testy byly provedeny pomocí stejných dvou škál 2 a 4 týdny po intervenci. Na obou prvních a druhých následných testech byla depresivní nálada v experimentální skupině významně nižší než v kontrolní skupině, což potvrzuje pozitivní účinek aromaterapie s esenciálním olejem z bergamotu na depresivní náladu.[6]

Jasmín:

Esenciální olej z jasmínu, známý jako „král květin“, je ceněn pro své příznivé účinky na lidskou psychiku. Uklidňuje a snižuje stres a napětí, také pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Má mírné afrodiziakální vlastnosti a také účinkuje protizánětlivě a jako analgetikum. Esenciální olej se získává destilací nebo extrakcí z květů stálezeleného keře, který dorůstá až do výšky 6 metrů a má své domovské oblasti v severní Africe, východní Indii, jižní Francii a Turecku.

Univerzita v Bankoku provedla studii (2013), ve které se zaměřili na zkoumání účinků inhalace oleje z jasmínu na funkci centrálního nervového systému a reakce na náladu. Do studie se zapojilo dvacet zdravých dobrovolníků. Byla poté zaznamenána elektroencefalografie (EEG) z 31 elektrod na hlavě před a po inhalaci vůně. Kromě EEG záznamu byli účastníci také dotázáni na odhad svých emocionálních reakcí. Výsledky ukázaly, že síla beta vln (13-30 Hz) se zvýšila v předním centru a také v levé zadní oblasti. Na jednu stranu byly pozitivní emoce, jako je pocit blaha, aktivity, svěžesti a romantiky, zvýšeny olejem z jasmínu. Na druhou stranu negativní emoce, například pocit ospalosti, významně klesly. Z těchto výsledků lze usuzovat, že olej z jasmínu má stimulační účinky na funkci nervového systému. Zajímavé je, že lze z této studie usoudit, že inhalace oleje z jasmínu ovlivňuje aktivity mozkových vln a náladové stavy.[7]

Lípa:

Lipový květ a esenciální olej z něj je tradičně využíván k uklidnění dýchacích cest a zmírnění příznaků nachlazení; má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Na psychiku působí jako zklidňující a relaxační prostředek, poskytuje úlevu při stresu a přepracovanosti.

Zdroje:

1. Lee, Y. L., Wu, Y., Tsang, H. W., Leung, A. Y., & Cheung, W. M. (2011). A systematic review on the anxiolytic effects of aromatherapy in people with anxiety symptoms. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 17(2), 101-108.

2. Yim, V. W. C., Ng, A. K., Tsang, H. W., & Leung, A. Y. (2009). A review on the effects of aromatherapy for patients with depressive symptoms. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 15(2), 187-195.

3. Go, G. Y., & Park, H. (2017). Effects of aroma inhalation therapy on stress, anxiety, depression, and the autonomic nervous system in high-risk pregnant women. Korean Journal of Women Health Nursing, 23(1), 33-41.

4. Morris, N., Birtwistle, S., & Toms, M. (1995). Anxiety reduction by aromatherapy: Anxiolytic effects of inhalation of geranium and rosemary. International Journal of Aromatherapy, 7(2), 33-39.

5. Goli, R., Arad, M., Mam-Qaderi, M., & Parizad, N. (2022). Comparing the effects of geranium aromatherapy and music therapy on the anxiety level of patients undergoing inguinal hernia surgery: A clinical trial. Explore, 18(1), 57-63.

6. Mei-Ling, C. H. E. N., Yueh-Er, C. H. E. N., & Hui-Fang, L. E. E. (2022). The effect of bergamot essential oil aromatherapy on improving depressive mood and sleep quality in postpartum women: A randomized controlled trial. Journal of Nursing Research, 30(2), e201.

7. Sayowan, W., Siripornpanich, V., Hongratanaworakit, T., Kotchabhakdi, N., & Ruangrungsi, N. (2013). The effects of jasmine Oil inhalation on brain wave activies and emotions. Journal of health research, 27(2).

Jak funguje tyčinka Sleep?

Inhalační tyčinka Aomu SLEEP obsahuje složení, se kterým budete lépe spát i usínat.

Blahodárné účinky růže bílé, benzoinu a levandule jsou známé celá tisíciletí a už staří Egypťané s nimi úspěšně léčili poruchy spánku i další neduhy. Mezi další esenciální oleje v této tyčince patří meduňka, mandarinka zelená, šalvěj muškátová, santal, ylang ylang a již zmíněné růže bílá, levandule lékařská a benzoe.

Studie provedena výzkumným týmem z The Journal of Alternative and Complementary Medicine (2015) zkoumala efekt aromaterapie na zlepšení kvality spánku. Metaanalýza 12 studií s použitím modelu náhodných efektů ukázala, že aromaterapie byla účinná při zlepšování kvality spánku (95% interval spolehlivosti). Podskupinová analýza ukázala, že aromaterapie pomocí inhalování byla účinnější než masážní terapie u nezdravých i zdravých účastníků studie.

Snadno dostupné aromaterapeutické metody se zdají být účinné a podpůrné pro kvalitní a zdravý spánek.[1]

Levandule:

Jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji používaných esenciálních olejů na světě je ten získávaný z levandule. Je jedním z mála esenciálních olejů, které lze bezpečně použít na kůži neředěně. Levandule má uklidňující účinky při stresu a depresi, zmírňuje bolesti hlavy, menstruační bolesti a dýchací potíže. Snižuje krevní tlak, urychluje hojení a má analgetické, protizánětlivé, antiseptické, sedativní a stimulační vlastnosti. Esenciální olej se získává destilací květů a listů polokeře, který dorůstá do výšky 50 centimetrů a je rozšířený po celé Evropě. Hlavními producenty jsou Francie, Bulharsko, Tasmánie a Anglie.

Vydavatelství zabývající se ošetřovatelstvím v intenzivní péči vytvořila výzkum (2017) na téma “účinky aromaterapie na kvalitu spánku a úzkost pacientů”. Tato studie zjistila, že esenciální olej z levandule zlepšil kvalitu spánku a snížil úroveň úzkosti u pacientů s koronární arteriální chorobou (CAD). Ve zdravotnických zařízeních zaměřených na péči o srdce jsou poruchy spánku a úzkost důležitými faktory jež ovlivňují pohodu pacientů. Sestry mají hlavní odpovědnost, protože stráví s pacienty dlouhou dobu. Jako neinvazivní, levný, snadno použitelný, nákladově efektivní, nezávislý zásah sestry a vhodný pro kardiaky by esenciální olej z levandule mohl být aplikován v jednotkách intenzivní péče.[2]

Santal:

Éterický olej ze santalového dřeva okouzlí svou téměř magickou, dřevitou a jemně kořeněnou vůní, která je jako stvořená pro okamžiky odpočinku a hluboké relaxace. Vůně santalového dřeva, využívaná již po staletí, dokáže uklidnit mysl a navodit stav hlubokého uvolnění, ideální i pro meditaci. Provoní váš domov a vytvoří klidnou atmosféru. Uvolňující vůně santalového dřeva pomáhá ulevit od napětí, snižuje stres a podporuje relaxaci. Je ideální pro ty, kteří potřebují uvolnit přetíženou mysl a zmírnit psychické napětí. Svými uklidňujícími účinky tvoří tento esenciální olej perfektní doplnění do tyčinky SLEEP.

Ve studii provedené deníkem Komunikace přírodních produktů (2016) byly zkoumány fyziologické účinky inhalace esenciálních olejů východoindického santalového dřeva (Santalum album L.), západního australského santalového dřeva (Santalum spicatum R.Br.) a levandule (Lavandula angustifolia MILL.) na 32 lidí vystavených experimentálnímu stresu. Během individuálních testovacích sezení byly shromažďovány různé vzorky slin, pravidelné měření tlaku a parametry autonomního nervového systému (srdeční tep, odpor kůže) byly nepřetržitě monitorovány. Obsah slinového kortizolu, jako indikátor endokrinního stresu, byl stanoven pomocí fluoroimunoasay s časovým rozlišením. Statistické analýzy prokázaly, že testované esenciální oleje ze santalového dřeva významně snížily systolický krevní tlak, zejména během fáze rekreace. Tento nález odpovídá výraznému snížení hladiny slinového kortizolu během rekreace u esenciálního oleje ze západního australského santalového dřeva ve srovnání s kontrolou. Závěrem výsledky ukazují, že esenciální oleje mohou zmírnit fyziologické reakce na psychologický stres a usnadnit zotavení po vystavení stresu.[3]

Růže bílá:

Bílá růže z Yorku, známá také jako Rosa alba, je hybridní růže s neznámým původem, která se pěstuje v Evropě již od starověku. Její jemná a vždy smyslná vůně esenciálního oleje je obohacena o úžasné uklidňující a meditativní vlastnosti. Růže je nazývána „královnou éterických olejů“ a má nejvyšší frekvenci mezi esenciálními oleji, což ji činí vysoce cennou v duchovních směsích a jako vynikající pomocník při meditaci. Její vůně působí jako afrodiziakum a je využívána ke zmírnění stresu a deprese. Esenciální olej z bílé růže pochází z Bulharska a je pečlivě hydrodestilován při nízké teplotě z jemných okvětních lístků čerstvě sklizených květů Rosa Alba, aby zachytil jeho smyslnou, intenzivní, sladkou a květinovou vůni.

Cílem studie provedené Avicenna Journal of Phytomedicine (2017) bylo zhodnotit terapeutické účinky oleje z růže, které byly klinicky hodnoceny v rámci studií. Do této práce bylo zahrnuto třináct klinických studií (772 účastníků). Olej z růže byl podáván inhalací nebo použitím topicky. Většina studií (pět studií) hodnotila analgetický účinek oleje z růže. Pět studií hodnotilo fyziologický relaxační účinek oleje z růže, který byl popsán jako antidepresivní, relaxační a byly vyzkoumány protiúzkostné účinky.[4]

Šalvěj:

Esenciální olej z šalvěje má sedativní účinky na nervový systém a může působit euforicky při delším vdechování. Kromě toho tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak a podporuje trávení. Šalvěj lékařská je známá svým uklidňujícím účinkem na nervovou soustavu a je vhodná při krčních infekcích. Dále pomáhá zmírňovat pocení, bojuje proti plísňovým onemocněním a také tlumí menstruační bolesti. Esenciální olej je získáván destilací celé byliny, která se často vyskytuje zejména ve Španělsku, jižní Francii, USA, Rusku a bývalé Jugoslávii. Díky svým sedativním vlastnostem může být šalvějový olej užitečným pomocníkem při potížích s nespavostí.

Ylang ylang:

Esenciální olej ylang ylang je známý svými antidepresivními vlastnostmi, které mohou pomoci uvolnit nervové napětí a podpořit relaxaci. Díky svému uklidňujícímu účinku může být užitečným pomocníkem při nespavosti, protože pomáhá snižovat úzkost a podporuje příjemné usínání. Navíc se uvádí, že ylang ylang může snižovat krevní tlak a působit jako afrodiziakum, což přispívá k celkovému pocitu pohody a uvolnění. Proces destilace květů ylang ylangu může trvat až 20 hodin, což umožňuje získání různých frakcí oleje s různými vlastnostmi, které mohou být následně spojeny do jednoho výsledného produktu.

Mezinárodní deník zabývající se phytoterapií provedl studii (2006), jejíž cílem bylo zkoumat účinky oleje ylang ylang (Cananga odorata, Annonaceae) na fyziologické parametry a sebehodnocení lidí po transdermální absorpci. Ve studii participovalo čtyřicet zdravých dobrovolníků. Zaznamenávané fyziologické parametry zahrnovaly teplotu kůže, srdeční tep, dýchací frekvenci a krevní tlak. Sebehodnocení bylo hodnoceno pomocí vizuálních analogových stupnic (VAS). Olej ylang ylang působil významně na snížení krevního tlaku a na nárůst teploty kůže. Na behaviorální úrovni se účastníci ve skupině s olejem ylang ylang hodnotili jako klidnější a uvolněnější než účastníci v kontrolní skupině. Tyto nálezy pravděpodobně představují relaxační účinek oleje ylang ylang a poskytují některé důkazy pro použití tohoto oleje v aromaterapii, například jako prostředku k úlevě od deprese a stresu u lidí.[5]

Zdroje: 

1. Hwang, E., & Shin, S. (2015). The effects of aromatherapy on sleep improvement: a systematic literature review and meta-analysis. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 21(2), 61-68.

2. Karadag, E., Samancioglu, S., Ozden, D., & Bakir, E. (2017). Effects of aromatherapy on sleep quality and anxiety of patients. Nursing in critical care, 22(2), 105-112.

3. Höferl, M., Hütter, C., & Buchbauer, G. (2016). A pilot study on the physiological effects of three essential oils in humans. Natural product communications, 11(10), 1934578X1601101034.

4. Mohebitabar, S., Shirazi, M., Bioos, S., Rahimi, R., Malekshahi, F., & Nejatbakhsh, F. (2017). Therapeutic efficacy of rose oil: A comprehensive review of clinical evidence. Avicenna journal of phytomedicine, 7(3), 206.

5.  Hongratanaworakit, T., & Buchbauer, G. (2006). Relaxing effect of ylang ylang oil on humans after transdermal absorption. Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives, 20(9), 758-763.