Rozhovor s Kateřinou Melenovou

Rozhovor s Kateřinou Melenovou

Kdo stojí za AOMU libovůněmi? Designérka vůní Kateřina Melenová

MgA. Kateřina Melenová už téměř celé desetiletí zkoumá účinky, historii a hlubší podstatu vonných esencí. Ve své práci používá výhradně 100% přírodní ingredience, protože jen ty na rozdíl od synteticky vyrobených vůní nesou bioinformační obsah. 

Nachystali jsme pro vás rozhovor, ve kterém zjistíte více informací o Kateřině, která stojí za vonnými směsi používanými v tyčinkách AOMU.

“Co voní, to léčí”

Zkoumáním pozitivních účinků aromapsychologie na lidskou psychiku se odborníci a odbornice ve světě zabývají řadu let. A pravděpodobně jste ji na vlastní kůži, vlastně nos, vyzkoušeli i vy. Přesto o ní možná slyšíte poprvé. To se snaží změnit Kateřina Melenová, která se zabývá působením esenciálních olejů na duševní rozpoložení.

Vše začalo v roce 2012, kdy Kateřina Melenová, režisérka a kulturní manažerka, pracovala na projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Na starost dostala regionální program projektu, který vyvrcholil festivalem 9 týdnů baroka. 

„Naším mottem bylo "Zažít baroko všemi smysly", a tak jsme do programu zařadili také prezentaci umění vůní a parfémů, které se v baroku zrodilo do podoby, kterou známe dnes. Byla to trefa do černého. Na vlastní oči jsem viděla, jak během představení vůně zcela přeladily unavené a mírně rozladěné publikum. To mě doslova fascinovalo,“ vypráví Kateřina.

Sama v té době pociťovala vyčerpání až vyhoření. Tato zkušenost ji ale natolik nadchla, že začala studovat hlubší podstatu vonných esencí. 

„Nezajímala mě ovšem aromaterapie a nějaké masáže, které se soustředí na odstranění především fyzických neduhů, jako jsou bolesti hlavy nebo pohybového aparátu. Zaujala mě její součást, takzvaná aromapsychologie, což je metoda, při níž se inhalují esenciální oleje, které mají schopnost působit na lidskou psychiku a ve výsledku například zlepšit depresivní stavy a úzkosti“ přibližuje dále Kateřina.

První vlaštovky

Ačkoliv se v Česku tato disciplína etabluje teprve pomalu, v Evropě i USA účinky aromaterapie, respektive aromapsychologie, potvrzuje narůstající počet vědeckých studií a přírodní vonné látky se začínají využívat jako podpůrný nástroj v psychologii, psychoterapii či psychiatrii. 

V praxi inhalace esenciálních olejů funguje tak, že při nádechu reagují molekuly rostlinných silic s olfaktorickým (čichovým) dekódovacím systémem a limbickým centrem (dříve také nazývaného čichový mozek), emočním centrem mozku. Poměrně složitým mechanismem dochází k převodu chemického podnětu na elektrický impulz a dochází k celé řadě procesů i k aktivaci neuropřenašečů, jako je dopamin, serotin nebo endorfin, které ovlivňují naše pocity a prožívání, tedy to jak se cítíme, jak usínáme a kolik máme energie. Vůně navozuje tzv. Hedonický jev - pocit slasti.  Na rozdíl od kávy nebo energetických nápojů se esenciální oleje nedostávají do organismu přes zažívací ústrojí a mozek ovlivňují šetrnějším způsobem.

Na základě odborných studií mají tyto látky prokázané kladné účinky na poruchy nálady, deprese, úzkosti, strachy i úzkostnou panickou poruchu. Jiné zase ovlivňují kognitivní funkce a paměť, mohou zpomalovat první příznaky degenerativních mozkových nemocí a jsou účinné i na posttraumatický syndrom. 

Jak voní úl 

Během dvanácti let, co se Kateřina Melenová této oblasti věnuje, absolvovala i nově vzniklý a prozatím jediný kurz aromapsychologie v institutu Roberta Tisseranda, což je uznávaný britský aromaterapeut. „Vzdělávat se u nás v oboru aromaterapie, potažmo aromapsychologie, nejde. Proto jsem šťastná, že jsem měla možnost učit se a sdílet své znalosti i praxi s autoritou, jakou Robert Tisserand je,“ konstatuje.

Díky své zkušenosti s plzeňským publikem začala vytvářet vlastní formu aromatické arteterapie a připravuje vonné kompozice pro divadla, galerie i na koncerty. 

„Pro jedno představení jsem navrhovala kompozici, respektive recepturu, evokující vůni úlu. Další krásný úkol byl návrh vůně pro dětskou operu uváděnou v Jihočeském divadle.  K výstavním projektům patří rekonstrukce historické receptury pro výstavu o české renesanční šlechtě “Podoby a příběhy”, která se konala ve Šternberském paláci v Národní galerii, (byla to ta samá hra)“ popisuje. 


Zklidní i povzbudí

Před dvěma lety se pak rozhodla vliv aromapsychologie přiblížit běžné veřejnosti a s pomocí investora vznikla značka AOMU, která v Česku vyrábí inhalační tyčinky. Jejich vonný obsah je namíchaný z kvalitních esenciálních olejů pocházejících z celého světa. Jedná se o čistě přírodní ingredience, protože na rozdíl od synteticky vyrobených vůní pouze tyto nesou bioinformační obsah. Kateřina pracuje s paletou 120 esenciálních olejů, které se z hlediska aromapsychologie rozdělují na stimulanty, relaxanty a adaptogeny. Jak už napovídá název, stimulanty mají dodat energii, zlepšit koncentraci i paměť. Relaxanty se inhalují před spánkem a usnadňují usínání, případně se využívají pro navození hluboké relaxace. Adaptogeny zas zlepšují schopnost odolávat a přizpůsobit se nějaké nepříjemné situaci, člověka harmonizují.

Aktuálně má AOMU v nabídce tři druhy inhalačních tyčinek, jejichž složení se liší na základě funkce, kterou mají plnit – ať už jde o zklidnění ve vypjatých momentech, podporu spánku či naopak povzbuzení. 

„V současné době dochází k velkému nárustu psychické nepohody a disbalance. Když se člověk v takové situaci ocitne, tak nemá moc dostupných nástrojů, jak se zklidnit a zlepšit náladu. Samozřejmě, že existuje meditace, ale ta není pro každého, protože naší západní kulturní tradici je vzdálená . Další možností je medikace - jít k lékaři a užívat psychofarmaka. Nic mezitím ale není. A právě aromapsychologie přichází s dostupným a řešením, kdy vás inhalace určitých vonných látek může harmonizovat, dodat energii, pomoct s udržením pozornosti nebo naopak zklidnit.“


 

Co vám dělá dobře

Je logické, že každému člověku voní něco více, něco méně nebo vůbec. Čichové vnímání se také mění s věkem, fyzickým stavem, například v těhotenství, i s aktuálním rozpoložením. Podle Kateřiny Melenové se však v 70 % lidé shodnou v tom, co jim voní. 

„Je zajímavé, že přírodní esence spolu ladí a dají se velmi dobře kombinovat. Esenciální oleje, které používám, skládám vesměs parfumérskou metodou jako vonné kompozice. Kromě toho, že jsou funkční, tak korespondují s procentem, co voní většině lidí,“ prozrazuje svou techniku a dodává: „Je samozřejmě možné, že úplně všem vonět nebudou. Tito lidé pak potřebují individuální péči, kde si sami vyberou, co jim dělá dobře. Vždy je potřeba řídit se pravidlem: co vám voní, to vás léčí. Co vám zapáchá, tak nepoužívejte. A platí to i jinde. Pokud vám nevoní jídlo, nejezte ho. Opusťte prostředí, které vám ‚smrdí‘. Je to důležité, protože zápach způsobuje deprese, nevolnosti i migrény“.

Kateřina Melenová si přeje, aby se lidé naučili znova přivonět ke květinám, lesu nebo rozkvetlému stromu a vnímat vůni, nikoliv jen zápach. Doporučuje si také vytvořit vlastní rituál, udělat si chvilku pro sebe třeba právě pomocí inhalačních tyčinek. Optimální načasování je ráno, kdy vás aroma nabudí místo kávy nebo cigaret, a večer před spaním pro uvolnění. A samozřejmě kdykoliv před den ve stresových situacích či po obědě, kdy obvykle dochází k útlumu a potřebujete fungovat dál.


Znovu se nadechnout 

Aktuálně firma připravuje novou sadu tyčinek na rehabilitaci čichu. „Během covidu přišla spousta lidí o čich a jen těžko se jim vracel zpět. Ke ztrátě či oslabení čichu dochází i u pacientů podstupujících chemoterapii, což má zákonitě dopad na jejich psychiku, která hraje během této léčby nesmírně důležitou roli. Čich se přitom dá trénovat a jeho funkci do určité míry obnovit,“ vysvětluje. Zároveň chystá koncept, jak aromapsychologii rozšířit mezi zdravotníky, které o tuto disciplínu projevili zájem a připravuje formu efektivní edukace.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.